Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Zawory do tlenu

  • Produkty
Medium:
tlen
Materiał korpusu:
mosiądz - UNI EN 12165 CW617N
Materiał trzpienia:
stal nierdzewna AISI 300
Ocena średnia:
Pneumat System nie weryfikuje treści opinii zamieszczanych na stronie internetowej.
Liczba wariantów: 3
Elektrozawory do tlenu

Zawory tlenowe do tlenu

ma przyjemność poinformować, że jest już  dostępna nowa gama produktów w dziale elektrozaworów - zawory do tlenu.

Do zaworów przeznaczonych do powietrza, wody, vendingu czy substancji chemicznych dołączyła nowa seria zaworów tlenowych, które nadają się do zastosowań przemysłowych, gdzie podstawowym medium jest tlen.

Tlen czyli gaz, który jest niezbędny dla naszego życia, a jest o wiele bardziej skomplikowany niż wskazuje na to łatwość z jaką oddychamy na co dzień.

Dlatego też branża stanęła w obliczu nowego wyzwania. Prawie połowa masy ziemskiej składa się z chemicznie związanego tlenu. Tlen jest bezbarwnym i bezwonnym gazem. Czysty tlen nie zapala się, ale po połączeniu z inną substancją generuje utlenianie. Jeśli ten proces jest szybki tworzy się płomień, jeśli jest to nagły zapłon może spowodować eksplozje. Większość substancji pali się szybko w obecności sprężonego tlenu. Chociaż sam tlen się nie pali, tylko podtrzymuje spalanie innych substancji to jest wymagany zwiększony poziom uwagi i bezpieczeństwa.

Konstrukcja elektrozaworów do tlenu

Biorąc pod uwagę potencjalne ryzyko niepożądanego działania tlenu, podczas projektowania należy przestrzegać wszelkich środków ostrożności konstrukcyjnych i produkcyjnych. W szczególności konieczne było oszacowanie prędkości obrotowej płynów wewnątrz zaworu tlenowego, rodzaju użytych materiałów, rodzajów olejów i smarów wykorzystanych do produkcji i sposób wytwarzania, tak aby zagrożenie związane z tlenem spadło do zera.

Bardzo istotny jest  fakt, że smary i oleje mineralne składają się głównie z dwutlenku węgla. Węgiel łatwo łączy się z wieloma substancjami, a w szczególności z tlenem. Dlatego bardzo ważne jest, aby wszystkie powierzchnie elementów, które wchodzą w kontakt z tlenem nie zawierały tych substancji. W związku z tym faktem oleje i tłuszcze nie mogą być używane jako środki smarujące w systemach gdzie znajduje się tlen.

Do osiągnięcia wysokiej czystości powierzchni pozostających w kontakcie z tlenem, opracowano sposób produkcji wieloetapowej. Składniki, które mają być czyszczone są umieszczone w specjalnych komorach w celu  zapewnienia właściwego poziomu czyszczenia i płukania. Składniki przemywa się w łaźni ultradźwiękowej wodą, a następnie wysusza na powietrzu, w celu uzyskania optymalnego oczyszczania wolnego od jakichkolwiek pozostałości. Każdy etap produkcji jest dokumentowany.

Temperatura pracy zaworów elektromagnetycznych do tlenu

W odróżnieniu od zaworów ogólnego zastosowania, zawór do tlenu ma ograniczenie do maksymalnej temperatury płynu równej 60°C.
 

Certyfikaty zaworów tlenowych


Zawór tlenowy

Każdy zawór tlenowy elektromagnetyczny jest zgodny i kompatybilny z systemami do tlenu przemysłowego (w zastosowaniach przemysłowych nie wymaga żadnych szczególnych certyfikatów). Jednak należy pamiętać, iż  zakres opracowany przez ODE respektuje i rekomenduje stosowne przepisy: BAM, ASTM G122, ISO 11114-1, ISO 11114-2 i ISO 10297.

Zastosowania przemysłowe zaworów tlenowych

Tlen posiada bardzo dużą ilość zastosowań. Oprócz tego, że wykorzystujemy go do oddychania, występuje on także w medycynie, lotnictwie i astronautyce, gdzie sam gaz, system jego wytwarzania oraz zarządzanie i magazynowanie podlegają ścisłym regulacjom i na dzień dzisiejszy jest poza zasięgiem zastosowania naszych zaworów tlenowych.

Tlen za to jest wykorzystywany w przemyśle w szerokiej gamie zastosowań. W metalurgii przy produkcji żelaza, stali surowej oraz miedzi rafinowanej. W procesach chemicznych w celu zwiększenia mocy produkcyjnych wielu procesów utleniania (wytwarzanie wodoru, gazu syntezowanego, kwasu siarkowego itp.).

Tlen wykorzystuje się do cięcia termicznego w technice spawania i cięcia plazmowego w sektorze motoryzacyjnym. Całkowite lub częściowe zastąpienie powietrza tlenem może zwiększyć wydajność, skuteczność i efektywność kosztową w procesach energetycznych.

Zastosowanie tlenu w instalacjach do produkcji szkła pozwala osiągnąć wyższy poziom przejrzystości. Tlen znajduje swoje zastosowanie również w uzdatnianiu wody pitnej i ścieków, w systemach przeznaczonych do wytwarzania ozonu, procesach biologicznych, medycynie.

Hiperbaryczna terapia tlenowa, powszechnie zwana OTI, oznacza podawanie tlenu w warunkach, w których ciśnienie jest wyższe od atmosferycznego. W tych zastosowaniach zawory tlenowe ODE mogą być stosowane jako narzędzia w celu wsparcia zarządzania tlenem. Ważne, iż nie jest to niebezpieczne dla pacjentów.

Udanych zakupów życzy Pneumat System.


Faq - Zawory do tlenu - Najczęściej zadawane pytania

Czysty tlen mieszając się ze smarami może powodować mieszaniny wybuchowe, to specyficzne medium, dlatego wymaga specjalnego wykonania zaworów.  Dlatego też do tlenu używa się specjalnych smarów lub tworzy wersje odtłuszczone.

Product Manager

Opiekunem kategorii jest:
Jerzy Witkoś
Product Manager
E-mail: jerzy.witkos@pneumat.com.pl

Biogram

W branży technicznej od 2000 roku, od 5 lat w dziale armatury przemysłowej w fimie Pneumat. Swoją wiedzę z zakresu pneumatyki zdobywał na takich obiektach jak rafinerie czy elektrownie. Stale poszerza swoją wiedzę z obszaru technik sterowania pneumatycznego i elektrycznego.

Product Manager

Opiekunem kategorii jest:
Jerzy Witkoś
Product Manager
E-mail: jerzy.witkos@pneumat.com.pl

Biogram

W branży technicznej od 2000 roku, od 5 lat w dziale armatury przemysłowej w fimie Pneumat. Swoją wiedzę z zakresu pneumatyki zdobywał na takich obiektach jak rafinerie czy elektrownie. Stale poszerza swoją wiedzę z obszaru technik sterowania pneumatycznego i elektrycznego.

Skontaktuj się z nami wybierając interesujący Cię region